Koně, koně, koně....

Cval

Cval  Ve středním cvalu může skok koně měřit až 5 metrů. Cval má třídobý takt. Jsou slyšet 3 údery. Rychlost cvalu u začátečníků nahání trochu strach, proto by se měl cval vyzkoušet, až když se naučíš zachovat jistou rovnováhu v klusu. Rychlost koně v terénu je až 30 km/h a plnokrevníci na dráze běží na kratší úsek až 60 km/h.

Ve cvalu to vyhazuje ze sedla víc než při klusu, ale pohyb je měkčí a vzletnější. Je třeba se naučit držet horní část těla klidně a nehoupat se v rytmu cvalových skoků sem a tam. Obě tvé sedací kosti musí být v kontaktu se sedlem a nesmíš s nimi poskakovat (klapat) . V terénu je lepší přejít do lehkého sedu. Odlehčuje koňský hřbet a usnadňuje koni cválání. Proto je lepší pro cval zkrátit třmenové řemeny asi o dvě dírky a horní částí těla se lehce nakláněj dopředu. Tak se zadkem dostaneš mírně ze sedla a koleny a patami odpružíš pohyby koně.

Pravý a levý cval když pozoruješ koně při cvalu, vidíš, jak buď pravá nebo levá noha vyskakuje víc kupředu. Podle toho která to je , mluvíme o levém, nebo pravém cvalu. Pokud se kůň pohybuje pravým cvalem, lehce se pokládá do zatáčky vpravo. Pokud by v levém cvalu chtěl skákat doprava, mohl by snadno ztratit rovnováhu. Cval na nesprávnou, špatnou nohu je kontracval. Pří přímém rovném pohybu je koni jedno na kterou nohu cválá. Také se může stát, že kůň „křižuje“, to je, že předek cválá na levou a zadek na pravou nohu..

 
SOS-život pro koně-útulek pro staré a týrané koně